Lumbální punkce - ambulantní odběr

Informace pro lékaře

Od ledna 2008 nabízíme ambulantní odběry mozkomíšního moku. Odběr je prováděn atraumatickou jehlou Pajunk - 22G x 3 1/2 (90mm – event. delší). Odebíráme 2x 3 ml moku na biochemické, mikrobiologické či imunologické vyšetření dle Vašeho požadavku (FN Bohunice, IFCOR). Součástí vyšetření je odběr krve, který provádíme 20 minut před odběrem moku. K vyšetření indikující lékař dodá vyplněnou žádanku se svými požadavky. Dle potřeby zašleme prázdné formuláře. Den a hodinu vyšetření lze upřesnit telefonicky, ideální je ranní odběr: 6,40 krev a 7,00 likvor.  Před odběrem požadujeme vyšetření očního pozadí. Po odběru leží pacient 2 hodiny v klidu (prvních 30 minut na břiše) na našem stacionáři. 

Informace pro pacienty

Vyšetření je pro pacienta bezplatné. Obavy z vyšetření jsou naprosto zbytečné. Odběr se provádí v dolní části bederní páteře, kde se již mícha nevyskytuje. Odběr je prováděn atraumatickou jehlou. Tento typ jehly minimalizuje výskyt postpunkčních bolestí hlavy, díky svému zakončení (viz obrázek), které minimalizuje poškození tkání a obalů.

Během vyšetření leží pacient na boku, zády k lékaři. Po desinfekci je proveden vlastní odběr. Jehla se zavádí mezi 3. a 4., ev. 4. a 5. bederní obratel. Po odběru leží pacient 2 hodiny v klidu, prvních 30 min. na břiše. Před vpichem je možné provést na žádost pacienta lokální anestezii. Po návratu domů by měl pacient do večera v klidu ležet, pít dostatek tekutin a alespoň 1-2 dny se vyhýbat větší fyzické aktivitě.

Před odběrem pacient musí podepsat informovaný souhlas. Jeho znění najdete zde. 

Za použití jednorázové jehly je účtován poplatek 300,- Kč - (není hrazeno pojišťovnou).

Pokyny pro pacienty

  • dostavte se nalačno
  • vemte sebou 1,5 l tekutin
  • na 9:00 hod. si zajistěte odvoz
  • celý den dodržujte klidový režim a dostatečný příjem tekutin (2,5-3l)
  • doplatek za atraumatickou lumbální jehlu činí 300,- Kč